Regulamin cmentarza parafialnego
parafii pw. św. Jadwigi w Mokrzeszowie
Cmentarz przy parafii pw. św. Jadwigi w Mokrzeszowie jest cmentarzem katolickim działającym w oparciu o przepisy prawa kanonicznego, ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 31 stycznia 1959 roku oraz akty wykonawcze do tej ustawy i ustaloną praktykę cmentarną w zakresie uprawnień do chowania i grobów.
Umożliwiając oddanie czci zmarłym, zapewniając właściwy porządek i sprawne funkcjonowanie Cmentarza powierzamy go szczególnej trosce osób przebywających na jego terenie i prosimy o stosowanie się do poniższego Regulaminu:
I. Przepisy ogólne
- Cmentarz rzymskokatolicki przeznaczony jest do pochówku wiernych Parafii św. Jadwigi w Mokrzeszowie i innych osób, w tym spoza parafii, które wyrażą wolę pochowania na nim z poszanowaniem jego charakteru.
- Właścicielem cmentarza jest Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jadwigi w Mokrzeszowie, na której spoczywa obowiązek zachowania katolickiego charakteru cmentarza i jego utrzymania zgodnie z przeznaczeniem.
- Czynności zarządu i bieżącą administrację wykonuje Zarządca Cmentarza – proboszcz parafii, do którego zadań w szczególności należy:
- prowadzenie dokumentacji cmentarza zgodnie z obowiązującymi przepisami, a w tym prowadzenie Księgi zmarłych oraz Księgi cmentarnej zgodnie z inwentaryzacją cmentarza,
- przydzielanie miejsca do urządzenia grobu oraz sprawowanie nadzoru nad jego urządzeniem,
- obsługa pogrzebów oraz piecza nad godnym i spokojnym przebiegiem uroczystości pogrzebowych
- przyjmowanie opłat cmentarnych za użytkowanie miejsc grzebalnych oraz innych opłat związanych z funkcjonowaniem cmentarza,
- utrzymywanie porządku,
- konserwacja urządzeń infrastruktury technicznej cmentarza i obiektów małej architektury
- wykonywanie czynności administracyjnych związanych ze zgłoszeniem usługi pogrzebowej przez firmę pogrzebową.
- Opiekunem cmentarza jest Zakład Usług Pogrzebowych HADES ze Świebodzic (Świebodzice, ul. Wałbrzyska 17), który w odrębnie uregulowanym zakresie pomaga Zarządcy Cmentarza w administrowaniu cmentarzem.
- Środki na utrzymanie cmentarza pozyskiwane są z opłat cmentarnych.
- Parafia jest właścicielem gruntów, drzewostanu i grobów, jako ściśle związanych z gruntem i wszystkich urządzeń znajdujących się na cmentarzu. Za właścicieli nagrobków uważa się dysponentów grobów.
- Wobec osób nie stosujących się do Regulaminu będą stosowane środki prawne i administracyjne.
- Poza usługami pogrzebowymi pozostałe czynności związane z pogrzebem mają charakter religijny i stanowią posługę duszpasterską.
- Usługi pogrzebowe wykonuje zewnętrzna firma pogrzebowa wybrana przez rodzinę zmarłego.
- Zarządca Cmentarza zastrzega sobie prawo wskazania firmy pogrzebowej, która będzie odpowiedzialna za przygotowanie grobu.
II. Postanowienia porządkowe
- Cmentarz jest otwarty całodobowo.
- Osoby przebywające na terenie cmentarza zobowiązane są do poszanowania świętości miejsca, zachowania ciszy i szacunku należnego osobom zmarłym oraz dbania o czystość i porządek.
- Zarządca cmentarza nie odpowiada za szkody na grobach powstałe na skutek klęsk żywiołowych, czynników atmosferycznych, dzikich zwierząt, kradzieży i aktów wandalizmu oraz za rzeczy pozostawione bez nadzoru, a także za szkody wynikające z zaniedbania lub zaniechania. Jednocześnie Zarządca Cmentarza zachęca dysponentów grobu do samodzielnego ubezpieczenia grobów w powyższym zakresie.
- Na terenie cmentarza zakazuje się:
- zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca,
- zaśmiecania terenu w tym wysypywania odpadów poza pojemniki do tego przeznaczone,
- przebywania w stanie nietrzeźwym, spożywania napojów alkoholowych i środków odurzających, palenia papierosów,
- wprowadzania zwierząt,
- niszczenia zieleni, nagrobków i urządzeń cmentarnych,
- niszczenia lub samowolnego przemieszczania elementów małej architektury,
- wyrzucania śmieci w miejscach niedozwolonych, wyrzucania śmieci nie pochodzących z cmentarza, wypalania śmieci.
- prowadzenia akwizycji, umieszczania reklam i rozkładania wizytówek.
- zabudowania grobu wykraczającego poza powierzchnię miejsca grzebalnego, ustawiania ławek, ogrodzeń, sadzenia drzew i krzewów, utwardzania ziemi wokół miejsc grzebalnych itp. bez zgody Zarządcy Cmentarza.
- wjeżdżania pojazdami mechanicznymi bez zgody Zarządcy Cmentarza,
- handlowania i zarobkowania bez zgody Zarządcy Cmentarza,
- usuwania lub niszczenia tablic i napisów znajdujących się na grobach,
- zabierania wszelkiego rodzaju roślin, kwiatów naturalnych i sztucznych, wiązanek i zniczy z cudzych grobów,
- chodzenia po urządzonych miejscach grzebalnych,
- samowolnego wykonywania prac budowlanych i kamieniarskich.
- Dysponenci grobów nie mogą we własnym zakresie wykonywać wycinki ani innej zmiany stanu drzew i wysokich krzewów rosnących w alejach cmentarnych lub na grobach. Wycinanie i pielęgnacja drzew i krzewów przeprowadzana jest przez Zarządcę Cmentarza, po uzyskaniu zgody odpowiednich urzędów.
- Wycinanie drzew odbywa się w każdym wypadku na koszt osoby składającej podanie o wycinkę lub osoby, która bez wyrażonej na piśmie zgody Zarządcy Cmentarza posadziła krzew lub drzewo. Zarządca nie jest zobowiązany do informowania o wycinaniu drzew lub krzewów posadzonych bez jego pisemnej zgody.
- Wszelkie prace budowlane mogą być wykonywane wyłącznie przez posiadacza lub dysponenta grobu albo upoważnione przez te osoby podmioty gospodarcze, na podstawie udzielonego pełnomocnictwa lub umowy.
8 . Zabrania się wrzucania gruzu i odpadów po robotach kamieniarsko – budowlanych do pojemników ustawionych na cmentarzu lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
- Wykonawca prac zobowiązany jest do naprawienia wszelkich szkód powstałych w wyniku wykonywania prac. Wykonywanie prac nie może zakłócać spokoju i powagi miejsca oraz kolidować z trwającymi ceremoniami pogrzebowymi i powinno odbywać się od godziny 6:00 do 15:00 z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy i świąt kościelnych.
- Kształt nagrobków, pomników i grobowców, znajdujące się na nich napisy i użyta symbolika nie mogą naruszać wyznaniowego charakteru cmentarza.
- W przypadku powstania zniszczeń lub szpecących uszkodzeń pomnika dysponent grobu jest wzywany do wykonania naprawy w terminie określonym w wezwaniu. Jeżeli naprawa nie zostanie wykonana Zarządca Cmentarza jest upoważniony do zlecenia rozebrania pomnika, a dysponent grobu nie ma prawa do odszkodowania.
- Zarządca Cmentarza ma prawo kontroli na terenie cmentarza pojazdów i osób oraz przewożonych i przenoszonych materiałów i sprzętu.
- Firmy pogrzebowe mają wolny wstęp do wszelkiej działalności na terenie Cmentarza po zgłoszeniu usługi pogrzebowej Zarządcy Cmentarza lub opiekunowi cmentarza – ZUP HADES w Świebodzicach.
III. Rodzaje miejsc pochówków
- Na cmentarzu mogą być następujące miejsca pochówków:
1) grób ziemny stanowiący dół w ziemi, do którego składa się trumnę z ciałem osoby zmarłej, szczątki osób ekshumowanych z innych miejsc pochówku lub urnę z prochami i zasypuje wydobytą z tego dołu ziemią,
2) grób murowany (grobowiec) stanowi dół, w którym boki są murowane do poziomu gruntu, do którego składa się trumnę z ciałem osoby zmarłej, szczątki osób ekshumowanych z innych miejsc pochówku lub urnę z prochami, nad którymi wykonane jest sklepienie.
3).grób rodzinny – grób przeznaczony do składania dwóch lub więcej trumien ze zwłokami w pionie i poziomie (lub urn)
o minimalnych wymiarach określonych w przepisach wykonawczych do ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
- Pomiędzy grobami powinno być zapewnione przejście o szerokości co najmniej 0,5 m.
- Na grobach można ustawiać nagrobki o wymiarach nieprzekraczających granic powierzchni grobu albo usypywać ziemię w postaci pagórka nad grobem.
IV. Prawo pochowania i dysponent grobu
- Zgodnie z art.10 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, a mianowicie:
1) pozostały małżonek/małżonka,
2) krewni zstępni,
3) krewni wstępni,
4) krewni w linii bocznej do 4 stopnia pokrewieństwa,
5) powinowaci w linii prostej do l stopnia.
- Każdy grób powinien mieć dysponenta. Dysponent grobu w momencie dysponowania grobem jest jedyną osobą, która może rościć sobie prawa do grobu, chyba że upoważni do tego inne osoby, co poświadcza w formie pisemnej u Zarządcy Cmentarza, przy czym jeden egzemplarz oświadczenia woli zostaje u Zarządcy Cmentarza, a drugi otrzymuje dysponent grobu.
- Dokumentem potwierdzającym prawo do dysponowania grobem jest imienne pokwitowanie uiszczenia stosownych opłat za grób, wystawione dysponentowi przez Zarządcę Cmentarza
- W przypadku śmierci dysponenta grobu oraz w sytuacji, gdy nie został on w nim pochowany, prawo do dysponowania grobem przechodzi na osobę, która go pochowała, chyba że inna osoba przedstawi prawomocne orzeczenie sądowe, wskazujące ją jako osobę uprawnioną do dysponowania grobem.
- Dysponent grobu jest uprawniony do zrzeczenia się prawa do miejsca grzebalnego na rzecz najbliższych członków rodziny osoby zmarłej pochowanej w danym grobie. Zrzeczenia można dokonać tylko w formie pisemnej u Zarządcy Cmentarza, przy czym jeden egzemplarz oświadczenia woli zostaje u Zarządcy Cmentarza, a drugi otrzymuje dysponent grobu.
V. Pochówek w istniejących grobach.
- Grób ziemny nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem 20 lat. Ponowne użycie grobu, po upływie tego okresu, nie może nastąpić, jeżeli uprawniona osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści ustaloną Regulaminem opłatę.
- Po upływie 20 lat grób może być przeznaczony do ponownego pochówku tzn. Zarządca Cmentarza ma prawo przekazać to miejsce innej osobie, celem pochowania innego zmarłego.
- Dotychczasowe prawo do grobu wygasa od momentu i na skutek zaistnienia prawa innej osoby do pochowania zwłok w tym grobie. Jednak, dopóki Zarządca Cmentarza nie rozporządził miejscem i inna osoba nie nabyła prawa do grobu w tym miejscu, można skutecznie zgłosić zastrzeżenie i uiścić opłatę, przedłużając prawo do grobu na okres 20 lat.
- . Zasady określone w pkt.1-3 nie dotyczą grobów murowanych.
VI. Opłaty
- Na cmentarzu obowiązują opłaty związane z zarządzaniem cmentarzem, w szczególności opłaty za: prawo do grobu, przedłużenie (prolongatę) tego prawa, rezerwację miejsca oraz opłata infrastrukturalna, przeznaczon\e na utrzymanie cmentarza oraz inwestycje cmentarne.
- Szczegółowy wykaz opłat za korzystanie z Cmentarza i jego urządzeń (w tym w szczególności opłaty infrastrukturalne), ich wysokość oraz sposób ich poboru określa Załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
- Opłaty wykupienia praw do grobu i przedłużeniu prawa do grobu nie podlegają zwrotowi.
VII. Likwidacja grobu
- Groby mogą być likwidowane na wniosek dysponenta grobu po 20 latach od ostatniego pochówku lub przez Zarządcę Cmentarza w związku z wygaśnięciem terminów rezerwacji i prolongat. W przypadku niewniesienia opłaty przedłużającej prawo do grobu, po upływie 20 lat od poprzedniej wpłaty, uprawnienie do grobu traci ważność. W przypadku grobu ziemnego, po upływie roku od daty wymagalności ww. opłaty dotyczącej przedłużenia tego prawa Zarządca Cmentarza może dokonać likwidacji grobu zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Nie dotyczy to grobów mających wartość pamiątek historycznych (ze względu na swą dawność lub osoby, które są w nich pochowane, lub zdarzenia, z którymi mają związek) albo wartość artystyczną.
- Likwidacja grobu z winna być poprzedzona informacją w ystemie e-cmentarz na co najmniej 12 miesięcy przed terminem jego likwidacji.
- Pomnik zdjęty z likwidowanego grobu zostaje odłożony na specjalne składowisko, gdzie w ciągu 6 miesięcy może być odebrany przez dysponenta grobu. Po tym terminie Zarządca Cmentarza może poddać go utylizacji bez prawa do odszkodowania dla dysponenta grobu.
- Z czynności likwidacji grobu sporządza się protokół.
VII. Ekshumacja
- Ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana przez osobę uprawnioną wyłącznie:
1) na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok za zezwoleniem właściwego inspektora sanitarnego,
2) na zarządzenie prokuratora lub sądu.
po uzyskaniu niezbędnych zgód i zezwoleń w tym zakresie.
2 .O zamierzonej ekshumacji zawiadamia się na piśmie Zarządcę Cmentarza na minimum trzy dni przed ustalonym terminem.
IX. Przeniesienie grobu
- Istnieje możliwość przeniesienia szczątków osób pochowanych w innych miejscach i pochowania ich na tutejszym cmentarzu w nowym grobie lub grobowcu.
- W tym celu osoba uprawniona jest zobowiązana przedstawić Zarządcy stosowne dokumenty dla dokonania wpisu w księdze cmentarnej, ustalić czas i miejsce pochówku oraz dokonać stosownych opłat.
X. Postanowienia końcowe
- W sprawach nieuregulowanych Regulaminem stosuje się przepisy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Kodeksu Cywilnego oraz przepisy wykonawcze do ww. ustaw.
- Regulamin niniejszy obowiązuje z dniem ogłoszenia, tj. od 15.09.2024 r.
Zarządca Cmentarza na podstawie uchwały Rady Parafialnej
ks. Marcin Zawada
administrator parafii